RITUÁLÉ, MINT KREATÍV GYAKORLAT

Mit jelent napjainkban a rituálé? Segíthetnek-e abban, hogy újra kapcsolatba lépjünk testünkkel és tudatosságunkkal? Hogyan alkalmazhatóak és használhatóak a kreatív alkotó folyamatokban? Inkább elfogadjuk vagy kitaláljuk őket? Felfoghatók-e improvizációként?

Műhelyünkben a résztvevőknek lehetőségük nyílik felfedezni a rituálék területét és jobban megismerni őket. Kíváncsiak vagyunk, hogy hogyan teremthetünk egyszerre lehetőségeket az alkotásban és jelentést a közös élmény számára. Az inspiráció határtalan. Csak meg kell találnunk a kapcsolatunkat hozzá.

Ezt a műhelyt előadóknak, mozdulóknak, táncosoknak és mindazoknak ajánljuk, akik érdeklődnek a rituális és az élő művészet metszéspontja iránt.

A workshop sorozat a Nemzeti Kulturális Alap Imre Zoltán Program támogatásával valósul meg.

VIRRASZTÁS

A temetők a befejezés és az elengedés szimbolikus terei, míg a hozzájuk kötődő rituálék a saját mulandóságunkra, végességünkre való reflexió gyakorlatai. Ezzel párhuzamba helyezhetőek a szemétgyűjtők, és a csatornák, amikbe a már nem kellő háztartási hulladékaink, valamint saját salakanyagaink kerülnek. Ott fekszik minden, ami felesleg, ami teher, amitől meg kell szabadulni.
Ugyanakkor a sírkövek, a vésetek, a talpunk alatt történő bomlási folyamatok az örök együttmaradás ígéretét is magukban hordozzák, kiegészülve a halál utáni állapot misztikumával. Ellenben kérdés, egy tárgyi anyag mikortól halott: a kiselejtezést vagy a megsemmisülést követően? Felhalmozott lomjainkhoz jellemzően az a képzeleti munka kapcsolódik, hogy azok a “vége” után elegánsan semmivé foszlanak – ellentmondva pl. az interneten terjedő és közismert, szennyezett óceáni partszakaszok fényképeivel.

A performatív virrasztás részvételi játékaival célunk a fenti gondolatok és kételyek felerősítése, valamint a világ szövetében való helyünk keresése, saját anyaglétünk és anyagtestvéreink elfogadása. Véget mondunk a végállapotoknak – ebben segítségünkre az elhagyott temető és a virrasztás okozta féléber állapot muszáj atmoszférája lesz.

Reggel 7-től este 7-ig

Alkotói társak: Molnos Zselykével (biológus, pszichológus, az Ökopszichológiai Intézet társalapítója és vezetője) és Mogyorósy Mariettaával (tájrendező- és kertépítőmérnök, természetfacilitátor).

A projekt a PLACCC Fesztivál Sensing the City c. programja keretében valósul meg.