BEMELEGÍTŐ


Az általunk szervezett bemelegítő alkalmak általában az előadás napján, másfél órával az előadás kezdete előtt megrendezett nyitott és ingyenes alkalmak. Bár strukturális elhelyezkedésében hasonlít a Magyarországon egyre közismertebb két-, illetve három lépcsős programokhoz
[1], inspirációink közül mégis kiemelendő a német származású Ingo Diehl munkássága is, akinek a Physical Introduction[2] nevű munkamódszerével a tavalyi év során ismerkedtem meg egy személyes kutatás során. A 60 perces esemény során egy közösen kísérletező teret hozunk létre, melyben a résztvevőknek lehetősége adódik már előzetesen kapcsolódni az előadáshoz, saját testükhöz és a többi nézőhöz is. Ez egy testtudatosságon, a fizikai térben való létezésen és különböző érzékszervi tapasztaláson alapuló alkalom, minden mozogni kívánó néző számára. Ezzel teret adunk annak, hogy a nézők valójában megérkezhessenek az előadásra, valamint, hogy befogadóképesen és nyitottan foglalják el helyüket a nézőtéren. A cél, hogy ne csak a táncosok, hanem a nézők is bemelegítsenek az előadás előtt. A bemelegítő foglalkozásokon olyan emberekkel dolgozunk együtt, akik valószínűleg nem ismerik egymást előzetesen. A részvételhez se táncos, se előadóművészi tapasztalatra nincs szükség, a kényelmes ruha viszont ajánlott.

NYÚJTÁS

A bemelegítő foglalkozásokhoz képest a nyújtások fordítási és lenyomatolási kísérletek. Teret és játékos eszközöket kínálunk ahhoz, hogy a tánchoz képest más médiumokba, szavakba, képekbe helyezzük át a frissen megtapasztalt produkció emlékét. Megvizsgáljuk, hogy közben elfáradtunk vagy feltöltődtünk. Mi az mozzanat, ami beégett a retinánkba és mi az, ami asszociációkat ébresztett? Hogyan tud megférni egymás mellett két különböző, sőt egymásnak ellentmondó élmény, vélemény? A nyújtás által rugalmasabbak leszünk – mondják -, de nem csak az izmok szintjén: mi ezzel megkíséreljük elmosni azt a rigid határt, ami gyakran a művészetet elválasztja a hétköznapiságtól.

ÉT-VÁGY WORKSHOP

Táncszínházi nevelés és food design találkozása egy foglalkozásban, a multiszenzorialitás és kísérletezés jegyében. A gasztronómiai hagyományok szokatlan újragondolása, mely az ételeket használja és emeli ki a megszokott kontextusból, ezzel komplex élményt épít, alkotástól a fogyasztásig, az összes érzékszerv bevonásával. Ezt a területet házasítjuk a táncszínházi nevelés testélményen alapuló eszköztárával.

Közös foglalkozásunk fókuszában a testet és étkezést övező társadalmi és kulturális tabuk állnak – undorítónak tartott dolgok, szakrális és tiltott ételek, beágyazódott szokások, testi hatások és határok. Emellett az evés és mozgás pozitív aspektusai: játékszerűség, szenvedély, szabadság. Milyen feszültség húzódik a vágy megélése és a szégyenérzet között? Hogyan tud a tánc és az ételek a lehető legfelszabadítóbb módon hatni? Létrehozható-e egy minden érzékszervet aktivizáló tánc-lakoma?

 Alkotóink: Trömböczki Napsugár (drámainstruktor), Geiger Bianka (design teoretikus és manager), Elekes Kinga (Mástészta – food designer)
Az esemény az Imre Zoltán Program keretein belül a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre.

 

Emberségesség-fejlesztés az elembertelenedésen keresztül

A workshop közös gondolkodásra invitál és betekintést ad a kortárs báb- és a táncművészetet egyaránt érintő (élő, halott, emlékező, jelként funkcionáló, virtuális stb.) kérdésekbe. Hogyan tudjuk akarva-akaratlan elveszteni szociális mivoltunkat? Mennyiben más, ha egy tárgyba, vagy egy magunkból gyúrt elképzelt lénybe delegáljuk ki az énünket? Milyen előadóművészeti módszerek vannak a kontrollált ön-elvesztésre és ezáltal a karakter formálásra? Magunkba bújtan más bőrében lenni – ilyen átváltozás élmények esetén ki irányítja a mozgást: a báb vagy a mozgató, a táncos vagy a szerepe? A báb/test megváltoztatja az embert, nem csak másolja – mi veszik el, mi marad? Hogyan tud egy szervetlen elem (a báb, vagy a mankó) testünk szerves részévé alakulni?

Ezen elméleti felvetéseket műhelymunkánkon közösen végzett bábos, mozgásos és egyéb képzőművészeti ihletésű, a materialitásra fókuszáló gyakorlatok teszik megtapasztalhatóvá.

Az alkalom továbbá azt a feltételezést is körbejárja, hogy a transzformáció színházi közegben történő élménye egyben toleranciára, avagy a tőlünk eltérő külsejű, képességű és gondolkodású embertársaink elfogadására is nevelhet.

Alkotóink, workshop tartóink: Kovács Domokos – bábszínész, Végvári Viktória – színházpedagógus (Budapest Bábszínház), Szemessy Kinga – táncos (SVUNG)

A workshop tematikájának kidolgozásában segítségünkre volt: Cuhorka Emese és Lévai Viola táncművészek

Az esemény az Imre Zoltán Program keretein belül a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre.
További támogatók: Műhely Alapítvány, SÍN Kulturális Központ, Trafó Kortárs Művészetek Háza

SZOBAHANGMŰVÉSZET WORKSHOP

Somló Dávid online hang-tér workshopja során a résztvevőknek lehetőségük nyílik az otthonuk hangjaiban és akusztikai jellegzetességeiben való elmélyülésre. A műhelymunka során különféle példákon és egyszerű gyakorlatokon keresztül fogunk kísérletezni az ismerős tér hangjaival, majd kisebb hanginstallációk elkészítésére is vállalkozunk. Komponálunk hűtőre, wc tartályra, radiátorra, ruhaszárító csipeszekre.

A koncepció kidolgozásában részt vett még: Dömötör Judit.